NilleViking



Jeg heter Nille Glæsel og er født på vakre Bornholm i Danmark. I 1995 flyttet jeg til Lofoten, og i dag er jeg bosatt i Elverum.


Gjennom mitt arbeid på Lofotr Vikingmuseum fikk jeg for første gang oppleve den moderne vikingverdenen – en opplevelse som vekket en dyp fascinasjon og har preget mitt videre virke.


Jeg har alltid hatt en sterk lidenskap for det visuelle. Naturens mangfold, harmonisk design og fargekombinasjoner inspirerer meg daglig. Samtidig er jeg opptatt av vår felles klode, moder jord, og jeg ønsker å ta vare på den ved å bruke naturlige, bærekraftige og minst mulig bearbeidede materialer som ull, lin, hamp og lær. Som mine formødre arbeider jeg med respekt og omtanke for jorden.


Jeg er utdannet tekstilkonstruktør og faglærer i tekstil, med spesialisering innen pedagogikk, mønsterkonstruksjon, maskinstrikk samt skinn- og lærarbeid. I tillegg har jeg studiepoeng i arkeologi fra universitetet i Tromsø. Jeg er også utdannet grafisk designer, og trives med å kombinere håndarbeid i gode materialer med formidling gjennom grafiske uttrykk og egne YouTube-videoer.


Tidligere arbeidet jeg som strikkedesigner, men i dag har jeg viet meg fullt og helt til tekstilhåndverket fra våre forfedre. Jeg skriver bøker, holder kurs og foredrag, samt syr vikingklær, sko og skinnplagg for vikinger over hele verden – ofte fra morgen til kveld. Eksperimentell arkeologi utgjør en sentral del av min virksomhet.


I 2020 deltok jeg i produksjonen av Robert Eggers’ vikingfilm The Northman i Belfast. Her hadde jeg ansvar for autentisiteten og de tekstile teknikkene i filmen – en uforglemmelig erfaring og et fantastisk år.